Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Tehlikeli Oyunlar

21 Kasım 2017 @ 19:30

Değerli yazarımız Oğuz Atay’ın romanı “Tehlikeli Oyunlar”, sahne sanatı ile canlanıyor.

“William Shakespeare’in Hamlet, James Joyce’un Ulysses ve Nabokov’un Solgun Ateş eserlerinden etkilenen roman, üstkurmaca (meta-kurgu, kurgu içinde kurgu) tekniğiyle ülkemizin ilk post-modernist romanlarından biri niteliğindedir.”

Her büyük romanda en az bir tane tek kişilik oyunun saklı olduğunu söyleyebiliriz. Hatta ‘tek kişilik oyun’ mefhumunun roman sanatının sahne sanatına çevrilmesinden doğduğunu bile iddia etmek mümkün.

Sahnede var olmaya çalışan tek başına bir oyuncu fikri, modern romanla tanışmamış bir çağın izleyicisinin algısını aşardı muhtemelen; “acı çeken kahraman”ı temsil eden oyuncunun, arkasında ya da yanında-yöresinde bir koro arardı. Özetle, tek kişilik oyun, tiyatronun romanla hemhâl olduğu yerdir diyebiliriz. Roman sanatı bireyselliğe, tiyatro ise kamusallığa denk geldiğinden bu buluşma, bireyin bütün mahremiyetiyle kamunun ışığına çıkışını temsil eder.

Seyyar Sahne uzunca bir süredir, hareket, ses ve nefesin objektif çözümlemeleri ve bu analizler yoluyla icrasını temel alan oyunculuk çalışmaları yürütmekte ve oyuncunun tek kişilik performansının imkânlarını ve sınırlarını araştırmaktadır. Tehlikeli Oyunlar Seyyar Sahne’nin bu arayışlarının bir ürünü olarak düşünülebilir.

Detaylar

Tarih:
21 Kasım 2017
Saat:
19:30
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
, , , ,

Mekan

OSMAN HAMDİ BEY KÜLTÜR SALONU
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Osman Hamdi Bey Sahnesi, Güzeller Mahallesi, Namık Kemal Cd., 41400 Gebze/Kocaeli
KOCAELİ, Gebze 41400 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
05337198542