Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck

Ama biz onlara benzemiyoruz. Bizim hayal ettiğimiz bir gelecek var. Konuşabileceğimiz, bizi umursayan biri var.
John Steinbeck
Fareler ve İnsanlar

Bizi onlardan ayıran,birlikte hayal edilen bir gelecek planı yapılan biri olduğunda,biz olduğumuzda ben olabiliyoruz ancak.Ben olabilmenin yolu biz olmaktan geçiyor elbet ama bu o kadar da kolay değil.Aynı hayali kurup,aynı özeni göstererek çabalasak da her birimizin hayali farklı oluyor tıpkı George ve Lennie gibi.

Aynı otobüsle seyahat eden,aynı noktadan hareketle,aynı yolu gidip,aynı noktada inmemize rağmen otobüsteki tüm yolcuların,yolculuk amaçları nasıl farklıysa, aynı hayali kursak bile her birimizin o hayalden beklentisi farklı oluyor.George çiftlik sahibi olmak isterken,Lennie tavşanları okşamak için bir hayalin peşinde yol almaktalar.İşte insanı yalnızlığa sürükleyen de bu… hayal bir niyet farklı…Oysa kurduğumuz hayali anlatacak,bizi dinleyecek,onaylayacak,küçük dokunuşlarla süsleyecek ama tamamına dokunmayacak bir diğerine her zaman ihtiyacımız var.

Ben olmanın yolu biz olabilmek.Bizi kaybetmeden ben olabilmek.Ben olurken bizi korumak….insanın handikabı bu diye düşündüm kitap bittiğinde…..

”Bazen düşüncelerini birine söylemek ister, doğru mu yanlış mı diye, ama kimsesi yoktur işte. Bir şey görünce bile onu gördüğünden tam emin olamaz, gösterecek kimsesi olmadığından. Yanındakine dönüp ‘Gördün mü sen de?’ diye soramaz.”
John Steinbeck
Fareler ve İnsanlar

Arkadaşlık ve çıkar ilişkisi,
Sevilme ihtiyacı ve dostluk,
Öldürmek ve yaşam yolculuğuna son vermek,
Sıkışmış, daralmış bir haldeyken çıkış arayışları ve aşk,

sınırları ne kadar yakın ve geçirgen,okurken ayırt detmek güç, iyi niyetle düşünürsen farklı sonuç,kuşkucu değerlendirirsen farklı sonuç çıkarılabiliyor kahramanların davranışları hakkında.

”Geleceği tahmin etmenin boş olduğu konusunda
Fareler ve insanların en iyi düşünülmüş planları
Genellikle boşa gider
Ve bizi azdırıp ve acıyla baş başa bırakır”

diyor şarkı.

Belkide çıkar ilişkileri ile kendimizi ve karşımızdakini aldattığımız için boşa gidiyordur en iyi düşünülmüş planlar!

Bilinç’in kontrolü ile dışa yansıyan davranışlarımızla,bilinçaltının alttan alta davranışlarımızı yöneten etkisini ayrımını yapabilmek bizim öğrenme samimiyetimiz ve analiz yeteneğimize bağlı.Okuduğumuz bu güzel uzun hikayede (Novella) bunları düşündük ve değerlendirdik bu hafta atölyemizde.

Okumak ve üzerinde düşünmek kadar,aynı kitabı okuyanlarla birlikte kitap üzerinde konuşmak ve yorumlamak artı değer katıyor zihin dünyasına.

Sizi diğerlerinden farklı kılacak dostluklar ve bilinçaltının oyuna gelmeden,bilinçle attığınız adımlarla hayatı ve kitapları iyi okumalar.

04.02.2019

Hatice Uğurlutepe