Müziğin Gelişim Sürecinde İnsanlık (Söyleşi)

 

 

Profesör Leyla Pınar TANSEVER Türk klavsenci, organist ve müzikolojist. İstanbul Barok adlı topluluğun kurucusu ve müzik direktörüdür. Aynı zamanda Uluslararası İstanbul Barok Müzik Festivali’nin kurucusudur.

Leyla Pınar İstanbul´da doğdu. İstanbul Konservatuarı´nda eğitim gördü. Özel olarak çalıştığı Cemal Reşit Rey´in tavsiyesi üzerine Avrupa´ya gitti. Sırasıyla Padova’da Cesare Pollini Konservatuarı, Poitiers ÜniversitesiMüzikoloji Bölümü, Paris’te Sorbonne Ecole des Hautes Etudes´de ve Ecole Normale de Musique´de eğitim gördü. Klavsen dalında “Premier prix” aldı. Fransa´da JMF Rencontres Musicales ve François Henri Clicquot ödüllerinin kazandı. Bruno Coltro, Solange Corbin, Antoine-Geoffrey Dechaume, Nadia Boulanger ve Robert Kohnen´in öğrencisi olup, ihtisaslaşmasını Santiago da Compostella´da Raphael Puyana, Venedik´te Kenneth Gilbert, Comminges´de Jean-Patrice Brosse, Michel Chapuis (org) ve Guildhall Music School´da Christopher Kite (forte piyano) ile kurslarda sürdürdü. Collegium Musicae Antiquae, Ensemble Mondial, I Fiamminghi, Netherlands Calefax, Brüksel Kraliyet Senfoni orkestraları ile solist olarak konserler verdi. Robert Kohnen ve Paul Dombrecht gibi dünyaca ünlü barok müzik uzmanlarıyla Avrupa´da pek çok defa ikili konserler verdi. Ayrıca tüm Avrupa ülkeleri ve Amerika´da resitaller verdi. Al Bustan, Anvers-I Fiamminghi in Campo, Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, Brüksel-Printemps Baroque, katıldığı festivallerden bazılarıdır. Cumhuriyetin 75. Yılı için davet edildiği New York’taki Birleşmiş Milletler binasında Çağdaş Türk bestecilerinin eserlerinden oluşan bir resital vermiştir. Ayrıca dünyanın en önde gelen çalgı müzelerinden [[Brüksel Enstrüman Müzesinde müzeye ait 3 farklı tarihi klavsen ile veren Leyla Pınar,” Fransa, Hollanda, İsviçre, Belçika ve Türkiye Radyo-TV´lerinde solo ve film müziği kayıtları bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İstanbul Radyo Oda Orkestrası ve İstanbul Filarmoni Oda Orkestrası]] ile birçok barok ve çağdaş konçertonun Türkiye´de ilk seslendirişini gerçekleştirdi. Ertuğrul Oğuz Fırat´ın kendisine ithaf ettiği Klavsen Konçertosu´nun dünya prömiyerini Ankara´da CSO ile gerçekleştirdi. Aynı eseri daha sonra Brüksel Kraliyet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile icra etti.

Özellikle Fransız basını ve Avrupa müzik çevresinin dikkatini çeken ilk CD´si Fransa´da Diapason değerlendirmesi almış, çağdaş Türk bestecilerinin yapıtlarına yer verdiği bir başka CD´si ise Cumhuriyet´in 70. Yılı için yapılmıştır.

Sayısı 3 ile 50 arasında değişen İstanbul Barok topluluğunu kurdu. Toplulukla beraber Türkiye ve Avrupa´nın pek çok ülkesinde 7 barok opera sahneleyip 1 dans gösterisi ve pek çok konser düzenledi. Topluluğun Sanat ve Müzik Yönetmenliğini devam ettirmektedir.

1985 yılında İngiliz Devletinin davetlisi olarak, Londra´daki müzik kurumlarında İngiliz barok müziği üzerine araştırmalar yaptı. Marmara Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim üyeliği yaptı. Ayrıca Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik Tasarım Bölümü Başkanlığı görevlerinde bulundu. Brüksel Kraliyet Konservatuarı´nda klavsen üzerine master class dersleri verdi.

Leyla Pınar Centre de Culture Européen”e de üye olan çalışmalarını halen Avrupa ve Türkiye´de orkestra, ensemble ve solo konserlerle; TV, Radyo, CD ve DVD ortamlarında sürdürmektedir.

Leyla Pınar 2016 yılında Profesör unvanı almıştır. Haliç Üniversitesi Konservatuarının Müdürlüğünü yapmakta ve Türk müziği bölümünün bölüm başkanlığı görevindedir. Aynı zamanda da Opera bölümünde Piyano ve Opera, Müzik tarihi dersleri vermektedir.

İstanbul Barok

İstanbul Barok, 15 solistten oluşan bir barok müzik topluluğudur. Son otuz yılda yeniden keşfedilen barok dönemin kendine has üslubunu – çoktan beri özlenen Türkiye’de – otantik çalgılarla icra etmektedir. Gerektiğinde genişleyebilen topluluğun repertuarında oda müziği, konçertolar, korolu yapıtlar ile barok operalar mevcuttur.

İstanbul Barok 1975 yılında keman, flüt ve klavsen üçlüsü olarak – uluslararası barok müzik ortamında Türkiye’yi temsil eden – klavsenci Leyla Pınar tarafından kuruldu. Leyla Pınar 1995’te oluşumu genişletip merkezi İstanbul’da olan gezgin bir ensemble-opera-bale topluluğu haline getirmiştir.

İstanbul Barok 15 yılda yurt içinde ve yurt dışında değişik tarihi mekanların yanı sıra modern sahnelerde belirli bir süreklilikle 7 barok opera ve 1 dans tiyatrosu sahneleyip pek çok konser vermiştir.

İstanbul Barok yurt içinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı Tiyatrosu, Aya İrini, Tophane-i Amire, İtalyan Kültür Merkezi, Avusturya Kültür Ofisi, Palais de France (İstanbul Fransız Sarayı) ve St.Michel Tiyatrosu´nda pek çok defa sahne alarak İstanbul müzik ortamının belirleyici aktörlerinden biri olmayı başarmış ve kendi kitlesini yaratmıştır.

Ardından bu performansını Ankara Devlet Opera ve Balesi, Manisa-Sard Harabeleri, Antalya, Mersin, Antakya ve Mardin´e düzenlediği turnelerle diğer şehirlere taşımıştır.

İstanbul Barok yurt dışında ise Mağosa-Otello Kalesi, Girne-Bella Pais Manastırı, Amsterdam-Old Huis (2 kez), Brüksel (3 kez), Lüksemburg (2 kez), Namur ve 1997´de Avrupa´nın en önemli barok müzik festivallerinden biri olan Brüksel-Printemps Baroque du Sablon Festivali´nde barok müziğin dünyadaki devleriyle birlikte anılmış, yerli ve yabancı basından övgü ve takdir toplayan eleştiriler almıştır.

İstanbul Barok bu projelerde Paul Dombrecht, Robert Kohnen gibi dünyaca ünlü barok müzik virtüözlerinin yanı sıra Ayhan Baran, Burak Bilgili, Bengi Mayone, Ezgi Saydam ve Cenk Karaferya gibi önemli solistlerle çalışmıştır. Ayrıca uluslararası alanda söz sahibi olan Geyvan MacMillen ile Tuğçe Tuna gibi koreograflarla ortak projeler üretmiştir.

İstanbul Barok´un öncelikli amacı – sahip olduğu üslup bilinci ile – uluslararası alandaki varoluşunu sürdürmek, sonrasında bu “varoluş”u “söz sahibi” olmaya çevirmektir. İstanbul Barok´un diğer bir amacı barok dönemde Osmanlı/Türkler ya da bu topraklardan çıkmış mitolojik öyküler üzerine bestelenmiş bütün oda müziği ve opera repertuarını sahiplenmektir. Bunların büyük bir kısmı batı dünyası tarafından ya unutulmuş ya da ihmal edilmiştir ve Avrupa´daki müzik kütüphanelerinin tozlu raflarında bizi beklemektedir. İstanbul Barok´un başka bir amacı da müzik kurumlarımızın kalıplaşmış, katı ve hantal anlayışına alternatik olmaktır. Bu düsturu seçtikleri mekan, repertuar, konser formatı ve bünyelerindeki lejyoner sanatçılar ile farklı bir reji ve tasarım anlayışıyla ortaya koymaktadır.

Kayıtlar

  • Leyla Pinar: Clavecin. Label: Pavane ADW 7225
  • Leyla Pinar: Yeni Bir Deyis. Label: Night And Day

Kaynakça

 

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit).
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.