Otostopçunun Galaksi Rehberi

(İngilizce: The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy), İngiliz yazar, Douglas Adams tarafından yazılan bir bilim kurgu serisidir. İlk olarak 1978’de BBC’de bir radyo programı olarak yayınlanan fenomen, daha sonra sahne gösterisi, kitap serisi, televizyon dizisi, çizgi roman ve hatta havlu serisine bile uyarlandı. Bu uyarlamaların çoğunu Adams bizzat yapmıştır. Adams, her uyarlamada hikâyeyi biraz daha değiştirmiştir, bu nedenle de uyarlamalarda birbiri arasında tutarsızlıklara rastlanılsa da asıl hikâye hep aynı kalmıştır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi, absürt olayları, ilginç karakterleri, değişik espri anlayışı ve eleştirel yazımı ile yazıldığı ilk günlerden beri her yaştan okuyucuyu etkilemiş ve de bir çoğunun gözde kitabı konumuna gelmiştir. Bir röportajında Adams, bir gece kamp kurduktan sonra bölgeye ait bir otostopçu rehberini incelemiş ve daha sonra yıldızları seyretmeye başlamıştır.Otostopçunun Galaksi Rehberi’ni yazmak o anda aklına gelmiş ve ilk notlarını orada almıştır.

Konu

Seri, Arthur Dent adındaki sıradan bir İngiliz’in uzayda kestirme bir yol yapılması için dünyanın patlatılmasından biraz önce Ford Prefectadındaki bir uzaylıyla beraber bir Vogon inşaat gemisine otostop çekerek dünyadan kaçmayı başarmasıyla başlar. Ancak vogonlar tarafından tespit edilen ikili, Vogon gemisinden atılırlar. Ford’un yarı kuzeni ve part-time Galaktik Başkan Zaphod Beeblebrox, çaldığı Altın Kalp adlı uzay gemisiyle bilmeden de olsa Arthur’la Ford’u ölümden kurtarır. Arthur gemide Marvin adındaki androidle tanışır. Marvin, Altın Kalpte çalışan ve yaşamaktan çok sıkılmış depresif bir robottur. Gemide aynı zamanda Trillian adlı Arthur’dan başka yaşayan tek insan olan bir kadın vardır. Yukarıdaki gibi başlayan seri, ekibin “Mutlak Cevabın Sorusu”nu ararken karşılaştıkları maceralarla devam eder.

 

Douglas Noel Adams,

(d. 11 Mart 1952; Cambridge,Birleşik Krallık – ö. 11 Mayıs 2001; Santa Barbara,Kaliforniya) İngiliz bilimkurgu yazarı.

11 Mart 1952’de Birleşik Krallık’ın Cambridge kentinde doğdu, 11 Mayıs 2001’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde öldü.

Hakkında

Okula Essex’de gitti. Cambridge’de St. Johns College’e devam ederken Footlights tiyatro kulübünde görev aldı. Pek çok iş denedi. Hastanede hizmetlilik, inşaat işçiliği, kümes temizlikçiliği, bir Arap aile için korumalık yaptı. Daha sonra BBC’de Dr. Who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü yaptı. Dr. Who’nun üç bölümünü yazdı. Monty Pyton grubundan Graham Chapman ile birlikte çalıştı.

BBC’de yayımlanan The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Otostopçunun Galaksi Rehberi) adlı radyo oyunu ile ünlü oldu. Oyun, kitap olarak da yayımlandı. Bu radyo oyunundan aynı adlı bir bilgisayar oyunu da üretti. Daha sonra Bureaucracy ve Starship Titanic adlı bilgisayar oyunları üzerinde de çalıştı. Starship Titanic sonradan bir kitap olarak da yayımlandı, ancak Adams’ın hem oyun hem de kitap üzerinde çalışacak zamanı olmadığından kitabı Terry Jones yazdı. İleri derecede bir Beatles hayranıydı.

Adams, 1991’de avukat Jane Belson ile evlendi, 1994’te Polly adlı bir kızları oldu.

Yazar, 49 yaşında spor yaparken bir kalp krizi sonucunda Santa Barbara’da yaşama gözlerini yumdu.

Adams, çok çalışkan olmamakla ünlüydü. Genelde başkalarının itmesi ile kitaplarını yazardı. Yapıtlarında beklenmedik dönüşlerle ve çılgınca olaylarla dolu canlı, hicivli bir stil kullandı. Günlük yaşam ile dalga geçti. Adams’ın hayranları, kitaplarından alınma bir jargon kullanmaktan hoşlanırlar. Adams’ın yapıtlarından hoşlananlar, genelde Terry Pratchett’in yapıtlarını da sevebilirler.

Otostopçunun Galaksi Rehberi dizisindeki elektronik cep rehberi, yazıldıktan onlarca yıl sonra bugünün internet dünyasında başta Wikipedia olmak üzere bireysel katılımla geliştirilen ansiklopedi, sözlük ve forumlara fikir öncülüğü etmiştir. Ancak roman içerisinde geçen rehber evrenin sonsuz kaynaklarını inceleyen uzay gezginleri tarafından gelen bilgilerle zenginleştirildiği için milyonlarca içerik bilgi ve yazı barındıran günümüz kaynaklarından önemli bir farkı bulunmakta ve Dünya başlığı Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde iki kelime ile açıklanmaktadır: “Çoğunlukla Zararsız

Eserleri

Otostopçunun Galaksi Rehberi dizisinin kitapları:

 • The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (1979)
 • The Restaurant at the End of the Universe (1980)
 • Life, the Universe, and Everything (1982)
 • So Long, and Thanks For All the Fish (1984)
 • Mostly Harmless (1992)

Dirk Gently dizisi:

 • Dirk Gently’s Holistic Detective Agency (1987)
 • The Long Dark Teatime of the Soul (1988)

Diğer Yayınları:

 • The Meaning of Liff (1983, John Lloyd ile)
 • The Hitch Hikers Guide to the Galaxy: The Original Radio Scripts (1985, Geoffrey Perkins ile)
 • The Utterly Utterly Merry Comic Relief Christmas Book (1986, düzelti Douglas Adams)
 • “Young Zaphod Plays it Safe”
 • The Deeper Meaning of Liff (1990, John Lloyd ile; The Meaning of Liff’in genişletilmiş versiyonu)
 • Last Chance to See (1991, Mark Carwardine ile)
 • Douglas Adams’s Starship Titanic (Douglas Adams’ın aynı adlı bilgisayar oyunundan uyarlanarak Terry Jones tarafından yazıldı)
 • The Salmon of Doubt (2002), bitirilmemiş roman (11 bölüm).

 

 

This page is based on a Wikipedia article written by contributors (read/edit).
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.
Cover photo is available under CC BY 2.0 license. Credit: Carcharoth (cropped the image) and moosezone (original) (see original file).