Edebiyatımızın “ilham perisi” Tomris Uyar’ı anlamak ve derinliğini ölçmek bizim gibi ölümlüler için zorlu bir macera olsa da bu

Yürekte Bukağı

unvanı sonuna kadar hakkettiğini özel yaşamını incelediğimizde görebiliyoruz. Döneminin çok önemli yazar/şairleriyle yaşadığı ilişkiler edebiyat magazininin konusuna girdiğinden biz şimdilik buna dahil olmayalım.

Ancak şunu söylemeliyim ki gerçekten farklı ve derinlikli bir kadın. Yazar olarak kullandığı dil, katmanlı anlatım teknikleri, güçlü betimlemeleri ve en önemlisi insanın ruhunu teşhir etme biçimi etkileyici. Yürekte bukağı kitabında kadının erkek öznesi karşısında nesneleşmesine ama genel olarak insanın mutsuzluktan kaçmak amacıyla kendisi için konforlu bir alan yaratmak uğruna bayağılaşmasını mükemmel anlatıyor. Elbette nesnel bir yorum olarak söylüyorum bunu. Çünkü anlatım tekniği ve dili kimi okurlar için yorucu olabilir.

Bana bir bakıma Tezer Özlü’yü anımsattı. Aynı derinlikli ve hüzünlü ve yaralı ama sakin sakin, fısıldar gibi, içinden konuşması benim açımdan etkileyiciydi.

Fethi Ahmet Avçin

favcin@hotmail.com

23.10.2018

 

Bir cevap yazın